Jakou deku si pořídit?

 

Dnes existuje několik možností, jak si tzv. "hadsnbejku" opatřit:

   "Point blankets" se vyrábějí již od předminulého století nejen v Anglii, ale i v Kanadě a USA (Ayers' of Lachute, Horn Brothers, J.C.Penney, St Mary's, Mariposa, Baron,...). Tyto deky však, stejně jako jiné napodobeniny, nikdy nedosáhly kvality dek vyráběných v Anglii. Avšak i mezi americkými dekami najdeme světlou výjimku - Pendleton, který má již stopadesátiletou tradici. Některé z dek vyráběných v Americe nejsou tkány keprovou vazbou!!!

     Méně známé kopie čárkových dek se vyrábějí např. na Novém Zélandu (New France), nebo v Indii (zdejší kopie dek vyráběných manufakturou Early's of Witney se snaží napodobit i název - Witnee)

     Ještě v polovině 90.let se daly koupit repliky hudson's bay dek vyráběné v Čechách v továrně v Žirovnici. Tyto deky byly označeny 4čárkami. Neměly zrovna nejvyšší kvalitu, doháněly ji však naprosto bezkonkurenční cenou, která zpočátku činila 500kč, později se zvedla na 800,-. Konec továrny v Žirovnici však znamenal konec i pro tyto deky, jež měly na českém trhu ohromný úspěch....

    Nejlevnější možností je dnes koupit si napodobeninu Hudson's Bay dek, které se začaly vyrábět na zakázku německých sousedů v 90.tých letech v České republice. Tyto deky se vyrábějí pod názvem "Hudson's Bay Beaver Blanket" a ujalo se pro ně jednoduché označení "bobrovky." Jejich hlavní výhodou je cena. Na www.indiani.cz se taková deka dá pořídit za 3300,-kč. Nevýhodou je nižší kvalita, pevnost vlákna a "hřejivost" zaviněná způsobem vazby. Tyto pokrývky jsou sice tkány stejně jako anglické keprovou vazbou, ale velký rozdíl je v síle vláken a tím pádem i hustotě výsledné tkaniny. Tyto kopie se distribuují i v Americe, a to buďto přímo pod názvem "Hudson's Bay Beaver Blanket," nebo "Rocky Mountain Point Blanket" a jejich cena je tam poměrně vysoká - kolem 140$. Při nákupu z USA si proto dejte velký pozor za co vydáváte své peníze!!!

    Pokud chcete vlastnit kus historie a s ní i velmi vysokou kvalitu, můžete si stále pořídit deku přímo od Hudson's Bay Company, nejstarší nepřetržitě fungující obchodní společnosti na severoamerickém kontinentu. Zejména Kanaďané ji chápou trochu jako své národní dědictví. Díky tomu za čtyřčárkovou deku s nášivkou na níž bude stát "HUDSON'S BAY COMPANY INCORPORATED 1670" běžně zaplatíte kolem 220USD. V obchodě HBCo. dokonce 300$. Deky Hudson's Bay Company již byly s výpravami na obou pólech, u dobytí Everestu i při transatlantických přeletech. Při cestách na Antarktidu byly použity při dvou expedicích admirála Byrda. Charles Lindbergh měl na sobě kabát z čárkových dek při letech do Evropy přes Grónsko a Island. Od roku 1925 nejsou tyto deky vyráběny ve Witney, ale v současnosti jsou vyráběny taktéž v Anglii firmou John Atkinson & Sons, divizí A. W. Hainsworth & Sons Ltd. Nevýhodou je, že v současnosti většinou není výběr barev a k dispozici je pouze barva rainbow.

    Jako nejlepší možnost se nabízí koupě deky vyrobené v anglickém městečku Witney. Zdejší manufaktura Thomase Empsona má tradici od roku 1669. Tato společnost dodávala své výrobky Hudson's Bay Company do roku 1925. Výhodou těchto dek je opravdu vysoká kvalita, hřejivost a odolnost větru a vodě, která je výsledkem více než třísetletých zkušeností. Výrobna ve Witney však v létě 2004 ukončila činnost. Průměrné náklady na takovou čtyřčárkovou deku jsou 150USD + poštovné ze zámoří kolem 50USD. Nevýhodou je mimo vyšší ceny horší dostupnost některých barev, jež nastala po ukončení výroby ve Witney.

    Další možností je pořídit si nikoli novou, ale již použitou deku. Taková deka přijde téměř na poloviční cenu. Za cenu mezi 2500,- až 3500,-kč můžete mít velice kvalitní anglickou deku, která vám bude sloužit ještě mnoho let.... Můžeme se pokusit Vám opatřit jakoukoli deku od renomovaných anglických značek jako Hudson's Bay Company, Early's of Witney, Trapper Point,.... Několik dek máme většinou i skladem. Někdy máme za nízkou cenu i nové!!! Proč kupovat kopie, když za stejnou cenu můžete mít originál. Pokud Vás tato možnost zaujala, podívejte se sem - Aweho Trading Post