Péče o vlněné deky

 

Witney a hudson’s bay deky jsou odolné a přizpůsobené pro velmi drsné zacházení v divočině. V Kanadě byl zaznamenán i případ, kdy v jedné rodině ještě několik desetiletí sloužila deka vytažená z vraku lodi, který byl na dně jednoho jezera po několik měsíců. Přesto je dobré věnovat dekám k udržení v dobrém stavu trochu péče. Pokud budete o deku dobře pečovat a nebudete ji často extrémně zatěžovat, může vám dobře sloužit i několik desítek let.

OKRAJE
Obšití okrajů je většinou první věcí, která na dece dojde újmy. Tradiční hudson's bay deky byly neobšité. Ve dvacátém století se však deky z Witney začaly obšívat. Toto obšití má však účel spíše dekorativní. Většina anglických dek je tkána keprovou vazbou, která je proti roztřepení okrajů odolná. Někdy jsou okraje neobšitých dek zašity do hedvábných, nebo saténových obrub. Ty můžete, stejně jako obšití, když budete chtít z anglických dek odpárat. Nedoporučuje se však párání obrub z v Americe vyrobených dek (Ayers', Horn Brothers, J.C.Penney, St Mary's, Mariposa, Baron,...), jelikož jejich vazba není tak kvalitní.

BĚŽNÁ ÚDRŽBA
Čas od času (zvláště po použití v přírodě) je dobré z deky vykartáčovat všechna cizí tělesa a nečistoty zachycené mezi vlas, které by mohly proniknout až do vazby a poškodit vlákna. K tomuto účelu se dá použít speciální kartáč na vyčesávání vlny, který má jemné drátěné štětiny. Tímto kartáčem zároveň načechráme slehlý vlas.

SKLADOVÁNÍ
Pokud deku máte déle uloženou, doporučuji nepodceňovat toto riziko a mít u nich vždy nějaký odpuzovač molů! K uložení deky lze využít několika možností. K dece nejšetrnější způsob, používaný v muzeích, je srolovat ji bez jakýchkoli přehybů a uložit ji do lepenkového tubusu. Tato možnost je však v bytě nepraktická a takřka nepoužitelná. Jako nejlepší použitelná možnost se nabízí umístění do pytle, nejlépe bavlněného, jelikož ten umožní dece „dýchat“ a nemusíme se tak bát nadměrné vlhkosti. Ideálně může posloužit třeba starý povlak na polštář apod. V Americe se na úschovu dek už od dob kolonizace používají tradiční dřevěné truhly. Nejdoporučovanější je červený cedr, zřejmě kvůli svému pachu odhánějícímu moly. V neposlední řadě je možné uchovávat deky ve speciálních vinylových pytlích (či taškách) se zipem, v nichž se deky posledních několik desetiletí často prodávají. Nevýhodou těchto pytlů je jejich neprodyšnost, proto z nich musí být deky častěji vyndávány a větrány. V zásadě je dobré všechny déle skladované deky občas vyndat a vyvětrat. Dobré také je, je po vyvětrání složit jinak, abychom předešli vytvoření trvalých záhybů.

PRANÍ
Pokud je to opravdu nutné, je vlněné deky možno prát ve vodě, ale musí se při tom dodržovat určitá pravidla a není doporučeno to dělat často. Jelikož jsou anglické deky již během výrobního procesu předsražené, nemusíte se jejich sražení při šetrném praní příliš obávat. Velice staré deky je lepší prát ručně pouze ve vlažné vodě, avšak většina kvalitních anglických dek snese praní až při 40°C (tato teplota je běžně udávána na instrukcích k čištění dek z Witney). Přesto doporučuji neprat je při více jak 30°C. Pracích prostředků na vlnu je k dispozici více, HBCo. doporučuje na své deky Woolite, který lze koupit i u nás. Při výběru prostředku doporučuji podívat se, zda obsahuje lanolin a preferovat tyto.
Velkou pozornost je potřeba věnovat právě sušení. To je kritický okamžik celého praní. Deku nikdy neždímejte!!! Vodu musíte z deky jemně vytlačit, nebo ji zabalit do osušky, která vodu vysaje. Pak můžete deku nechat doschnout, nejlépe položenou na trávníku. Věšet mokrou vlněnou deku přes šňůru není příliš dobré.